Tipy na výlety v mikroregionu
Poutní místo svatý Hostýn
Hostýn je se svou mariánskou svatyní (Basilica minor) nejnavštěvovanějším poutním místem na Moravě a po Velehradě také nejpamátnějším. V expozicích Svatohostýnského muzea se představuje historický vývoj Hostýna od prehistorie až po současnost. Dominantním objektem celého Hostýna je poutní bazilika Nanebevzetí Panny Marie (dostavěna r. 1748) se sochou Panny Marie. Bazilika je obklopena ambity s kaplemi. Na počátku schodiště, které vede až k bazilice, je Vodní kaple s vývěrem zázračné vody. Velice cenná je Jurkovičova křížová cesta s Kohlerovými mozaikami. Poslední zastavení cesty (kruhová kaplička Božího hrobu) je v blízkosti lesního hřbitova. Zde jsou na věčném odpočinku osobnosti, jejichž život byl spojen se Svatým Hostýnem. Na vyšším vrcholu je patnáct metrů vysoká rozhledna s 59 železnými schody. Vedle rozhledny stojí větrná elektrárna.
Za nejkrásnější vyhlídkou na "Kelečák"
Vyhlídková věž se 156 schody je vysoká 35 metrů, skládá se z centrálního ocelového sloupu s vřetenovým schodištěm a dvanácti ohýbaných modřínových lamel, které tvoří obvod rozhledny. Půdorys rozhledny tak připomíná hodinový ciferník a dvanáct vyhlídkových plošin rovnoměrně rozmístěných připomíná sluneční hodiny. Výška horní vyhlídkové plošiny je 30 m. Na stavbu bylo použito 29 tun dřeva a 24 tun oceli. Autory rozhledny jsou Ing. Arch. Marta Balážiková a Ing. Ondrej Balážik. Vstup na rozhlednu je volný, celoroční s ohledem na aktuální povětrnostní podmínky. Výjezd k rozhledně osobním automobilem není možný.
Do nitra starého lesa
Lesy a louky Hostýnských vrchů ukrývají mnoho skutečných přírodních pokladů. Hostýnské vrchy jsou chráněny jako přírodní park. Jejich území pokrývá síť maloplošných rezervací a památek chránící zejména příklady zachovalých lesních porostů, například přírodní rezervace Čerňava, Sochová, Kelčský Javorník, Obřany, Smradlavá, Tesák nebo přírodní památka Bernátka. Jiným chráněným fenoménem jsou horské louky (přírodní památky Na Jančích, Pod Kozincem či Stráň) nebo vřesoviště (přírodní památka Vřesoviště Bílová). Přírodu Hostýnských vrchů představuje expozice Svatohostýnského muzea a několik naučných stezek. Naučná stezka Hostýnské vrchy prezentuje přírodní, technické i historické zajímavosti tohoto území. Naučná stezka Chodník Masarykových seznamuje s krajinou a historií Chvalčova a okolí. Jedinečný rozhled na Hostýnské vrchy nabízí rozhledna na Hostýně. Naučná stezka Lukov zase vede po krásách jižní části Hostýnských vrchů. Přírodní rezervace Čerňava v Hostýnských vrších je ukázka zachovalého typického karpatského lesa pralesovitého charakteru s jednotlivými stromy až 280 let starými.
Toulky na kole či běžkách po Hostýnských vrších
Jízda na kole, procházky přírodou, projížďky na koni, koupání, lezení a mnoho jiných podob může mít aktivní dovolená v Hostýnských vrších. Přírodu Hostýnských vrchů představují naučné stezky Hostýnské vrchy, Chodník Masarykových a Lukov. Jedinečný rozhled na Hostýnské vrchy nabízí rozhledna na Hostýně a Kelčském Javorníku. Kromě Hostýna jsou hlavními turistickými centry oblasti Hošťálková, Rusava, Rajnochovice a kopce Tesák a Troják. Vede tudy množství turistických značek. Oblastí Hostýnských vrchů vede řada značených cyklotras, např. 5033, 5034, 5035, 5037, 5038, 5121 a 5120. Koná se zde pravidelně řada závodů horských kol, jako je Cyklomaraton Drásal, Rusavská 50 a další.
Hostýnské vrchy nabízejí oblíbená lyžařská střediska, jako je Tesák a Troják. Možností, jak strávit příjemnou zimní dovolenou, je ale v regionu více. Novinkou je Hostýnská magistrála, která nabízí 52 km značených a upravovaných běžkařských tras. V Hostýnských vrších jsou příznivé podmínky pro běžecké i sjezdové lyžování. Všechny lyžařské areály v oblasti - Tesák, Troják, Rusava - nabízejí vesměs více, než jeden vlek, jsou zde dětské vleky, umělé osvětlení a zasněžování, možnost zapůjčení lyží a snowboardů, také lyžařské a snowboardové školy.
Běžkařské trasy jsou vedeny hlavně po hřebeni Hostýnských vrchů (Hostýnská magistrála a navazující trasy), ale lze je nalézt také v okolí Trnavy, Hošťálkové nebo Mikulůvky. Zima v Hostýnských vrších nemusí být jen lyžování. V Bystřici pod Hostýnem si můžete zahrát squash, bowling, zajít do sauny, na masáž nebo do solária. Kuželky a bowling se hrají v Chomýži a Bystřici pod Hostýnem. Mnohé hotely a penziony v Podhostýnském regionu nabízejí relaxaci, fitness, wellness, masáže, saunu apod.
Projížďka po rajnochovické lesní železnici
Železnička byla uvedena do provozu v roce 1905 a správcem byl jmenován lesní kontrolor Franz Niemeczek. Původně byla železnička navržena pro animální provoz. Avšak již v roce 1906 byla zakoupena parní lokomotiva prostřednictvím firmy Roessemann & Kühneman. Zachovalé těleso železničky poskytuje dnes možnost pěkné vycházky, lépe je však vyjít od původního konce drážky, tedy od pily v Rajnochovicích, kde jsou stopy po bývalém tělese lépe patrné, než od původního začátku železnice nedaleko Podhradní Lhoty kde je vybudována v původním tělese asfaltová silnice. Nápad obnovit alespoň část lesní železnice v Rajnochovicích byl oprášen v době, kdy se objevila možnost získání úzkorozchodných vozidel ze Žopské cihelny. Rozchod je tedy logicky volen podle rozchodu nabytých vozidel, ten činí 600 mm, přičemž původní arcibiskupská železnice z Podhradní Lhoty Do Rajnochovic měla rozchod 700 mm.Společnost pro obnovu Rajnochovické lesní železnice má v úmyslu do budoucna obnovit (v podstatě znovu postavit) část železnice vedené v původním tělese v délce cca 1500 m. Začátek železnice bude veden od původního konce drážky, tedy přibližně od pily v Rajnochovicích.Železnička prozatím nejezdí nijak pravidelně, ale je možné se kdykoliv domluvit na svezení. Vstupné taktéž není specifikováno, je založeno na dobrovolnosti.
Na golfové hřiště do Komárna
Golfový resort Komárno je pravým opakem resortu na Búřově. Rovinatější charakter, široké a dlouhé fairwaye, opravdu velké greeny. Přírodní 9-ti jamkové znormované hřiště je citlivě zasazeno do krajiny povodní řeky Juhyně a potoku Komárníka. Délka přes 5 km je výzvou a malou noční můrou pro začínající golfisty. V roce 2015 znormovali 9-ti jamkové hřiště o délce 2 795 metrů, 18 jamek 5 590 metrů, par 72. V roce 2017 jsme vybudovali na stávající devítce druhou odlišnou variantu 9-ti jamkového hřiště. Golfové hřiště v Komárně nabízí: golfovou akademii, driving range, chipping green, putting green, půjčovnu holí, golfový setů a dalšího vybavení, lekce profesionálního cvičitele golfu, prodej golfového vybavení, skupinové i individuální lekce pro začátečníky a možnosti pro spolkové a firemní setkávání. Novinkou roku 2020 je 9-ti jamkové hřiště na footgolf a 9-ti jamkové hřiště na discgolf. Více informací www.golfburov.cz
Rekreační areál "pod Šaumburkem"
Rekreační areál Pod Šaumburkem (dříve hotel Zubříč) se nachází v Hostýnských vrších nedaleko města Bystřice pod Hostýnem. Ubytovací komplex ve stylu horské chaty je citlivě začleněn do okolní přírody, která celoročně nabízí rozmanité příležitosti k turistickému i sportovnímu vyžití. V těsné blízkosti areálu se nachází zrekonstruované multifunkční hřiště, kde si můžou návštěvníci zahrát tenis, nohejbal, volejbal, fotbal, basketbal, florbal a badminton. Mimo hřiště potom stolní tenis, či ruské kuželky. Zříceniny nedalekého středověkého hradu Šaumburk daly jméno postupně zvelebovanému areálu, vhodnému pro sportovní pobyty, dovolenou s dětmi, školní výlety a lyžařské kurzy, školení i rodinné oslavy. Jednoduché ubytování s vlastním sociálním zařízením, výbornou domácí kuchyni i možnost bezplatného parkování přímo v areálu ocení všichni, kteří hledají zázemí pro své aktivity uprostřed přírodního parku. Síť turistických tras a cyklostezek nabízí varianty pro rekreační sportovce i milovníky adrenalinových zážitků. Kousek od poutního místa Svatý Hostýn, lyžařských areálů Tesák a Troják a nové rozhledny Kelčský Javorník můžete strávit letní i zimní dovolenou s rodinou či partou kamarádů.