Aktuality z Podhostýnského mikroregionu

Název projektu: Na kole Podhostýnskem

Žadatel: Podhostýnský mikroregion, Masarykovo náměstí 137, 768 61 Bystřice pod Hostýnem, ČR

Hlavní přeshraniční partner: Obec Ďurďové, Ďurďové 27, 018 22 Ďurďové, SK

Kód projektu: CZ/FMP/6c/08/104

Doba realizace: 1.4.2022 - 28.2.2023

Popis projektu:

V rámci projektu dojde k doplnění infrastruktury cykloturistické trasy v regionu Podhostýnsko a obce Ďurďové s tematikou církevních památek v přeshraničním regionu. Cílem projektu je doplnění vybavení pro cyklisty - servisních stojanů pro samoobslužný servis jízdních kol, pořízení cyklomap a vytvoření turistického online produktu spojeného se sběrem QR kódů při návštěvě jednotlivých stanovišť. Díky projektu tak dojde ke zkvalitnění životních podmínek tamějších obyvatel, zatraktivnění oblasti z pohledu cykloturistiky a vytvoření zábavné formy návštěvy regionu, díky které se návštěvníci seznámí s historií a současností církevních památek.

Zimní procházka z Tesáku na Kelčský Javorník


https://www.region-kromerizsko.cz/misto/7/840-zimni-prochazka-z-tesaku-na-kelcsky-javornik

LÉTO U ANDRÝSKA - Nabídka letních příměstských táborů

... léto uprostřed přírody - za každého počasí ...VEŘEJNÁ SBÍRKA na obnovu požárem zničené Chaty Tesák v Rajnochovicích

Obec Rajnochovice oznamuje zahájení veřejné sbírky za účelem obnovy požárem zničené Chaty Tesák v obci Rajnochovice, osvědčenou Krajským úřadem Zlínského kraje dle zákona č. 117/2001 Sb., o veřejných sbírkách.

VEŘEJNÁ SBÍRKA na obnovu požárem zničené Chaty Tesák v Rajnochovicích

Obec Rajnochovice oznamuje zahájení veřejné sbírky za účelem obnovy požárem zničené Chaty Tesák v obci Rajnochovice, osvědčenou Krajským úřadem Zlínského kraje dle zákona č. 117/2001 Sb., o veřejných sbírkách.

Konání veřejné sbírky: území České republiky ode dne 14.2.2022

Sbírka se bude konat výhradně shromažďováním peněžních prostředků na zvláštním bankovním účtu. Jiná forma (např. pokladničky, hotovost) nejsou povoleny.

Dárci mohou přispívat na transparentní účet č. 6181035399/0800

Upozorňujeme, že pouze tento transparentní účet má obec Rajnochovice schválený Krajským úřadem ZK. Jakékoliv jiná čísla účtů nebo sbírky formou pokladniček nejsou povoleny. 

Román Na Tesáku se dočká po 84 letech nového vydání 

Cimbálová muzika Bukovinka z Bystřice pod Hostýnem dokončila v těchto dnech přípravy k novému vydání románu Na Tesáku od Františka Fryšáka-Buchlovského. Prostředky na tisk knihy sbírají mladí folkloristé do konce listopadu v crowdfundingové kampani na internetu. Román o životě pasekářů v Hostýnských vrších v polovině 18. století se tak k zájemcům dostane ještě před Vánocemi.

František Fryšák-Buchlovský byl starostou města Bystřice pod Hostýnem, obchodníkem i spisovatelem. Jeho kniha Na Tesáku je datována do roku 1934, avšak byla vydána vlastním nákladem a ve vlastní úpravě až v roce 1937. Díky iniciativě mladých muzikantek z Bukovinky nyní vychází po 84 letech znovu v limitovaném nákladu 500 ks. Kniha má 430 stran formátu A5, šitou vazbu a její prodejní cena bude 450 Kč.

"K dokreslení příběhu pasekáře Jury Antoše jsme požádali chvalčovského malíře Karla Bubílka, aby do knihy zhotovil vlastní akvarely. Jeho autentické ilustrace knihu výrazně obohatily", doplňuje Kateřina Kovaříková, umělecká vedoucí Bukovinky. Téměř devadesátiletému malíři, jednomu ze zakladatelů valašského folklorního souboru Rusava, a jeho ženě Evě je kniha také věnována.

"Při zpracování hudebního a tanečního materiálu čerpáme inspiraci v nejbližším okolí a historii valašského regionu. Bylo jen otázkou času, kdy se nám do rukou dostane příběh Jury Antoše žijícího na Tesáku, popisující způsob života, práci pasekářů i lásku Barči k zámeckému lesnímu Lacnerovi", přiblížila etnografka Markéta Hnilicová, která společně s dalšími členy Bukovinky román připravila k vydání.

Digitalizace knihy byla podpořena grantem Města Bystřice pod Hostýnem. Vydání knihy je možné do konce listopadu podpořit na internetových stránkách www.hithit.cz. V kampani je možné koupit nejen knihu za zvýhodněnou cenu, ale i řadu zajímavých odměn, například vycházku s portáši po místech, kde se román Na Tesáku odehrává.

Více informací na www.cmbukovinka.cz.

Kateřina Kovaříková, tel. 774 825 414

Markéta Hnilicová, tel. 721 732 626

Bystřice pod Hostýnem, 30. října 2021

https://www.region-kromerizsko.cz/misto/231/722-prochazka-s-tajenkou-hostyn
https://www.hithit.com/cs/project/10495/nove-vydani-romanu-na-tesaku

Turistické značení v Hostýnských vrších   

PROMOVIDEO ROZHLEDNY KELČSKÝ JAVORNÍK 2020 (autor M. Štencl)